08 April 2013

Vertikalne sadnice | Vertical plants


S obzirom da je vrijeme jos nikakvo, i s ove i s one strane bare (hladno, kisno i snjezno) i s obzirom da mnogi jos nisu poceli saditi, evo ideje i sugestije kako da malo drugacije posadite svoje proljetne sadnice. Mozda ce vam se neka od ovih ideja svidjeti pa cete i vi uraditi nesto slicno. Kupila sam jednu super knjigu o tome kako vertikalno saditi voce i povrce, idealno kad nemate dovoljno prostora da sadite u sirinu. Skenirala sam slike pa da ih podijelim s vama. Ove ideje nisu samo za male gradske baste, gdje je obicno manjak zelenih povrsina, vec se moze pokazati vrlo korisnim i na velikim seoskim povrsinama. Vise o urbanom vrtlarstvu mozete procitati u martovskom izdanju MEZZE online casopisa (str. 100-111). Clanak je napisala Ivana sa bloga so&biber.

  
Drvo i bambus su dva najcesce koristena materijala za izgradnju potpornih objekata u vrtovima. 
Najbolje drvo za izgradnju ovakvih objekata su: 
kedar (crnogoricno stablo iz porodice borova), bagrem, cempres, omorika ili smreka i hrast. 

Ovakva cvrsta struktura u obliku slova A moze posluziti kao potpora za mnogobrojne sadnice, a  
ako se zastiti i dobro cuva tokom zimskog perioda moze trajati godinama


Bambus je vrlo lagan i stilski je atraktivan kao i drvo. Jedini problem je sto se bambus lako lomi, pogotovo na hladnoci. Mi ga koristimo u nasim bastama (najvise za paradajz) i ja sam poprilicno zadovoljna njime. A bitna stavka kod bambusa je ta sto je vrlo jeftin (bar u Sjevernoj Americi). Bambus najbolje raste u tropskim klimatskim uvjetima, ali ne zahtjeva puno, tako da se moze gajiti i u toplim krajevima gdje ima puno sunca. 
 Bambus je jeftin, izdrzljiv i vrlo koristan materijal u vrtovima.

Metalne strukture, kao ova na donjoj slici, sluzi obicno za individualne sadnice. Metalne strukture mozda stilski ne izgledaju privlacno kao drvene, ali sluze svrsi, jednostavne su za postavljanje i skidanje, cvrste su i mogu dugo trajati.
Zicane mreze, u nedostatku drugih materijala, takodjer mogu posluziti svrsi. Jedna od negativnih strana zicane strukture je sto se za vrijeme ljetnih dana brzo zagrije. U tom slucaju zica moze da spali lisce sadnice koja se oslanja na nju. Jedno od rjesenja je da se zice na vrijeme obloze zastitnom trakom koja ce sprijeciti przenje lisca.


Visece mreze su mi kao ideja ubjedljivo najsimpaticnije. Odredjene vrste voca i povrca (npr. tikvice i bundeve, lubenice, dinje..) zahtjevaju dodatnu potporu za vrijeme rasta u visinu. Potporu za takvo voce i povrce cete napraviti tako sto cete iskoristiti stare majice, traperice, pregace, krepene torbe (ili nesto drugo sto vam padne na pamet). Odrezite dovoljno veliki komad tkanine (racunajte na to da takvo voce i povcre naraste veliko i bude tesko), centrirajte vocku na sredinu mrezice i cvrsto zavezite za potpornu strukturu. Kako vocka (ili povrce) bude rasla tako ce se ususkano ljuljuskati u svojoj mrezici.


Dobro iskoristena postojeca ograda.


Strukture u obliku wigwam indijanskih satora su idealne za biljke penjacice kao sto su paradajz, grasak i grah/pasulj. U vrijeme presadjivanja, kada biljke malo narastu lagano ih privezati za dno strukture. Kako biljka raste tako cete je vezati za vislje dijelove strukture. Kad se biljka popne do kraja strukture visak koji prelazi preko povremeno skresite. Ovakva potporna struktura je jeftina, jednostavna i brza za izgraditi. Svaka motka moze podrzati 1-3 puzavice.





Takozvana "slobodna struktura" (slika nize) je idealna za dugacke i siroke redove sadnica. Sjeme posadite (ili sadnicu presadite) direktno ispod svake motke. Potporu izgradite pocinjuci sa po tri motke sa svake strane reda. Potom horizonatalno privezite jednu dugacku motku koja ih povezuje. Ostale (vertikalne) motke prislonite i pricvrstite na onu horizontalnu (mozete u parovima, da sa svake strane bude po jedna, ili na parove razbroj).  


Primjeri ukrasnih potpora:



Postojece ograde (ili one koje izgradite sami) su odlicni primjeri i ujedno i najcesce potporne strukture u vrtovima. Ako vec imate ogradu, onda vam je vec pola posla odradjeno.
Ako nemate postojecu ogradu, napraviti jednu je vrlo lako. Tri vertikalne motke povezane sa manjim horizontalnim motkama (sa onoliko koliko vi zelite) su dovoljne. 


Postojeca ograda i te kako moze posluziti kao potporni materijal.


 Jedna od najefikasnijih potpora je ona koju izgradite ukoso. 
 Ovo je jedan od najboljih nacina za najjednostavniju berbu plodova. 
Na ovaj nacin plodovi slobodno padaju izmedju mreze (ili motki).


 Ova potpora je odlicna za bobicasto voce (kao maline recimo) ili grasak.


Svake godine vodim borbu sa mini paradajzom. Izraste visok, a potpora nam uvijek nekako losa. Trudim se da ih dobro vezem, ali uvijek se nadje onaj nizi dio koji lezi na podu i onda se nerviram. Ovo je jedan od nacina kako da se (mozda) izborite sa paradajzom.



Potpora za prozore je vrlo dobra za krastavce, mini (ili obicno) paradajz i grasak. Ne samo sto cete imati plodove nadohvat ruke nego ce i stilski izgledati vrlo privlacno pogotovo dok budu u cvijetu.


 "Just bag it". Kratko i jasno, stavite ih u torbu. Neobican nacin da se nesto posadi. Mi imamo nesto slicno u jednoj od basti. Uz malo maste i vi mozete napraviti atraktivnu "vazu" sa cvijecem ili sezonskim zacinima. Bosiljak, ruzmarin, oregano ne moraju rasti samo iz saksije vec mogu rasti i u dzepu traperica!



Paradajz i jagode ne izvoljevaju mnogo, oni se mogu saditi i naopacke, odnosno u visecoj verziji. Za ovo vam je potrebna velika plasticna kanta od 20-ak litara. Osigurajte je kukama (i zapamtite da ce mokra zemlja otezati cijelu strukturu, zato je dobro ucvrstite!). Za svaku biljku na dnu izbusite rupu. Za velike biljke poput paradajza izbusite jednu veliku rupu na sredini dna (2,5-5 cm u precniku). Za manje biljke poput graha i graska najvise 6-8 rupa, a za jagode, paprike i patlidzan 3-4 rupe su dovoljne. Rupe moraju biti dovoljno velike da se kroz njih moze presaditi biljka te da kasnije kroz njih moze izrasti stabljika.

Jos par visecih primjera.



I za kraj par ideja kako da ukrotite bobicaste grmove (kupine, maline, borovnice)..






Nadam se da ce bar neko od vas iskoristiti po koju ideju.
Sretno sadjenje i da vam je bogata zetva!!!


--
ae!

19 comments:

  1. Jako koristan post i taman stiže u pravo vrijeme. Mi doma isto mučimo muku s mini pumidorima, uvijek neke grane završe na podu. Sad znam kako riješiti i taj problem!

    ReplyDelete
    Replies
    1. a dobro da znam da taj paradajz ne zadaje glavobolje samo meni =)))

      Delete
  2. Hola desde VIGO ESPAÑA .....encantada de visitar tu blog y aprender de éste post tan interesante ...cultivo mi huerta te sigo y te invito a compartir mi blog..SALUDOS MARIMI

    ReplyDelete
    Replies
    1. hola Marimi, seguro que voy a visitar su blog.. gracias y saludos!

      Delete
  3. E super si se ovog setila. Mi teramo te puzavice na komsijinu stranu:) Prosle godine paradajz nam je stigao do najnizeg krova. Vec imamo kupljene gotove zice koje podupiru uglavnom paradjz. Nego bas nesto gledam na internetu kako da instaliram mrezu protiv buba I ostale gamadi, a bogami I protiv moe dece, ne mogu da se odlepe od zemlje I to ti je... samo prave gluposti. Kako je vreme toplo plastenik ce biti uskoro rasklopljen. Moram da ga drzim otvorenog sve vreme.

    ReplyDelete
    Replies
    1. mi imamo ono sto ameri zovu "morning glory" skroz se rasiri i cijelu ogradu preuzme.. hehe, djeca ko djeca, dobro da bar imaju pristup zemlji =)))

      Delete
  4. Još kako korisne ideje, samo nisam još odlučila šta da sadim u vikendici jer kuburimo sa vodom:-(

    ReplyDelete
  5. Sve sto vreme vise ide sve vise i vise minedostaje neki prostor na otvorenom..ne kazem da mora bas da bude basta ili 80 kvadrata terase, ali makar prozor sa simsom da se stavi neka saksija...nista, ama bas nista ! u cekanju dobitka premije na lutriji prikupljam korisne savete kao ove tvoje...
    pozdrav !

    ReplyDelete
    Replies
    1. znas kako, zacini vrlo malo traze.. njih vrlo lako mozes posaditi da ti stoje na prozoru.. i kad ti zatreba samo cupnes malo s pr0zorceta! =)

      Delete
  6. Odlične ideje iako i neke već primjenjujemo u našem vrtu a neke mi se i posebno sviđaju.

    ReplyDelete
  7. Blago tebi da imaš gdje saditi, korisne ideje. Sve čitam i uživam makar nemam gdje iskoristiti to znanje.

    ReplyDelete
    Replies
    1. nikad ne znas Dunja, mozda ce ti jednog dana bas to znanje dobro doci =)

      Delete
  8. Jovanče ovo ko stvoreno za mene i moje mini dvorište! cmok!

    ReplyDelete
    Replies
    1. ee pa mogu zamisliti nesto kao ovaj wigwam u tvom dvoristencu =)))

      Delete
  9. Hvala sto si nam pokazala ovo. Super ideje. Posebno mi se dopada oblik satora.

    ReplyDelete
  10. Jako bi bilo lijepo imati ovakvu bašticu i praviti ovakve gredice. Nažalost ja živim u stanu. Baš smo postavili inox ogradu na balkon. inox ograde osijek Sada bih voljela ukrasiti ogradu raznim biljem, cvijećem pa tražim inspiraciju.

    ReplyDelete