01 November 2012

Plovidba uz Hudson iliti šta mornari jedu (II. dio)


Prije proslotjednog puta bacila sam se na spremanje peciva i kolacica. Kod Olje sam naisla na hleb sa bundevom i to mi je bila idealna prilika da napravim peciva sa bundevom za sendvice. No prije recepta par rijeci i slika o putovanju.


~~~~~~~~~~~~ o Hudson rijeci ~~~~~~~~~~~

Hudson rijeka, nazvana po Henri Hudsonu koji je zaplovio ovim krajevima pocetkom 17. stoljeca, je dugacka oko 500 kilometara i zapravo vecinskim dijelom uopce nije rijeka. Holandjani su rijeku zvali Sjeverna rijeka, kako je i dan danas mornari zovu, a Indijanci su je zvali Muhheakantuck sto u prevodu znaci "rijeka koja tece u dve pravca". Hudson izvire u jezeru "Suze Oblaka" u planinama Adirondack. Dalje tece juzno, prolazeci planine Catskills i Tacocnic, sireci se kod Tappan Zee-a, prolazeci izmedju Manhattan-a i Dzerzija i na kraju se ulijevajuci u Atlantski ocean. Donji tok Hudson-a (koji je vecinski dio) je zapravo siroko rijecno usce, koje karakteriziraju izmjene slane i slatke voda, mjesto bogato hranjivim tvarima i ujedno jedno od najplodnijih prirodnih habitata. Oceanske plime i oseke su toliko jake da sezu do federalne brane u Troyi (cca 150 rijecnih milja uzvodno). Jake struje cine Njujorsku luku tesku za navigaciju. Zimi sante leda putuju uz i niz Hudson, zavisno od struje. Hudson je malim dijelom slatkovodna rijeka, slanitet oceana se osjeca skoro 60 milja sjeverno od vrha Manahttan-a.

Prolazom kroz Narrows, morski prolaz koji spaja gronji i donji Njujorski zaljev, brodovi stizu u Njujorsku luku, ploveci uz Hudson dalje se stize do glavnog grada Albanija, potom Erie kanalom sve do Jezera Erie i Velikih Jezera u sredisnjoj Sjevernoj Americi. Erie kanal je izgradjen 1825. godine i omogucava trgovinu i pomorski promet izmedju Evrope i Sjeverne Amerike.


~~~~~~~~~~ Na putu ~~~~~~~~~~~

jutro polaska je bilo obecavajuce.. pogled na downtown Brooklyn..

Gornji Njujorski zaljev, Staten Island trajekti i Lady Liberty..

jesenje boje uz Hudson..

jesenje boje uz Hudson..

Pallisades

Jedrenjak Lynx, na putu nizvodno ka Njujorku..



~~~~~~~~~~~~ na cilju---Haverstraw, NY ~~~~~~~~~~~~

 jesenske boje..

Haverstraw marina..

Haverstraw je malo mjesto na rijeci Hudson u koji smo se uputili prosli utorak na svega 5 dana u edukacijske svrhe. Oluja Sendi, koju su najavljivali nedelju dana unapred, nam je sprijecila povratak natrag u Njujork, na nas dok na Seaport-u. Nas kapetan s belu ladju je odlucio da nam je brodica sigurnija sjevernije na Hudsonu, jer bi Seaport mogao poplaviti (sto se i desilo). Haverstraw je poznat izmedju ostalog po mnogobrojnim marinama, tu je Henri Hudson pristao za vrijeme svojih prvih plovidbi, a za vrijeme americke revolucije mjesto je sluzilo kao britanska osmatracica. Na ovom mjestu je Hudson rijeka i najsira (5.5km).

najsiri dio Hudsona..

uf, nismo navikli na ovakvu guzva u prometu.. 17h, treci teretnjak tog dana..


Pioneer je ostao na sigurnom, povezan sa mnogobrojnim konopcima na doku, tokom noci sa ponedeljka na utorak obavjestili su nas da su neki konopci popucali te da su se od doka morali maknuti zbog nadilazece plime. Usidrili su se nesto sjevernije uz poruku "svi clanovi posade su dobro, mada ponestaje nam caja i pop-tartsa!" =))) dobro je da im nije falilo dobrog raspolozenja iako je situacija bila daleko od bezazlene. Jucer kad sam ih docekala na Seaportu sam saznala i cijelu pricu kako su ostali bez struje i kako im lanac od sidra nije odmah krenuo i jos poneki problem je iskrsnuo, ali su sve junacki prebrodili... Pioneer je sad zavezan sigurno na doku Seaporta. Vozeci bicikl kroz taj dio ostala sam sokirana koliko je dio uz samu obalu nastradao. Bilo je 4 metra vode i ne moram ni pricati da su sve radnje na nivou ceste bile potopljene, razbijenih izloga je na sve strane, a u radnjama je sve ispretumbano. Bit' ce ovo tezak oporavak za radnje u downtown Manhattanu i opcenito obalnim dijelovima.

  
 Pioneer stigao kuci..


South Street Seaport ponedjeljak noc (lijeva slika) i normalno stanje (desna slika)..

downtown Manhattan u mraku, 31. oktobar u sumrak..




~~~~~~~~~~~~~~~ recept ~~~~~~~~~~~~~~~

Sastojci:
1 2/3 solje integralnog brasna
1 2/3 solje bijelog brasna
1 solja pirea od bundeve
1 vrecica suhog kvasca
malo morske soli
40 ml maslinovog ulja
1 zlicica smedjeg secera
cca 300-400 ml tople vode
Sezamove sjemenke, lanene sjemenke i malo suhog oregana

Priprema:
1. Bundevu isjeci na kocke i ispeci 20-ak minuta na 350 F (ovo mozete napraviti i ranije i spremiti u frizider do upotrebe).
2. Pomijesati sve suhe sastojke (osim sjemenki) pa dodati mokre. Vodu ulijevati postepeno dok se ne dobije mekano tijesto. Prekriti cistom krpom i ostaviti da odstoji minimum sat vremena da se udvostruci.
3. Nakon sto se tijesto udvostrucilo dodati sjemenke i jos malo brasna te mijesiti dok se tijesto prestane lijepiti za ruke. Mozete tijesto staviti u kalup i peci u komadu, ali ja sam u ovu svrhu radila mala peciva za sendvice. Povrsinu malo navlaziti vodom pa utisnuti oregano, sjemenke i malo morske soli.
4. Zagrijati pecnicu na 350 F i peci peciva jedno pola sata (probati cackalicom da li je gotovo).




Srdacan rijecni pozdrav!


p.s. slike putovanja pred dvije godine po ljepsem vremenu mozete vidjeti na flikeru--->KLIK

--
ae!

2 comments:

  1. Fotke su prekrasne, recept isto, jedino mi je žao što su ti postovi- putopisi toliko kratki, čitala bi ih danima...

    ReplyDelete
    Replies
    1. hehe, zahvaljujem, ali i ovo mi dosta vremena oduzme.. na sto strana sam razapeta =)

      Delete