28 September 2012

Žuto zlato

Kaze se da med sadrzi toliko hranjivih sastojaka da bi covjek navodno mogao zivjeti godinama hraneci se samo njime! Zasto je med toliko dobar i kako prepoznati pravi med od onih falsifikata koji se prodaju po trgovinama? Jedan od nacina da se prepozna falsifikat je kristalizacija meda. Jedino se pravi med moze kristalizirati, a potom zagrijavanjem vratiti u prvobitno stanje. Kvalitet meda naravno zavisi i od tla sa kojeg se nektar bere. Sto je podrucje ekoloski cistije to ce med sadrzavati vise kvalitetnijih sastojaka. Svijetlije vrste meda su blazeg, dok su tamniji puno intenzivnijeg ukusa. Pored meda tu su jos 3 bitna pcelinja proizvoda: polen, maticna mlijec i proplis.Ne znas koji je zdraviji od kojeg.

Jovankinog dede pčelinjak..

Moje omiljeno mjesto na cijelome svijetu! Voljela sam da se vrzmam oko dede, da posmatram kako strpljivo i staloženo radi sa pčelicama. Čak i ako ga je pokoja ubola on nije mario, uvijek je znao reći kako je ubod pčele dobar za reumu! Vrcanje meda je bila moja omiljena aktivnost na selu. Ma nema ništa bolje no zabosti prst direktno u saće i polizati to ukusno žuto zlato koje se topi u ustima, razlaže u jedinstven okus, sjedinjujući stotine različitih mirisa poljskog cvijeća, šumskih jagoda i slatkih voćkica.. i od kojeg se dobije blaga vrtoglavica! Trenutak sreće i osjećaj pripadnosti, pa to ti je. U tom trenutku možeš da shvatiš važnost pčelinjeg prisutstva na našoj planeti. Bez njih ne bi imali privilegiju uživanja u mnogim okusima. Kažem privilegiju jer uzimamo zdravo za gotovo njihovu prisutnost i ne pridajemo im ni približno onoliko važnosti koliko one to zaslužuju! Nažalost ovaj dedin pčelinjak je prazan već godinama, ali nadam se od sljedećeg proljeća više neće biti (majkić, evo i javno te podržavam u namjeri da startaš!) =))))


Na onom festivalu meda sam kupila i polen, kojeg se ne sjecam da sam ikad probala tako na zlicu. Procitala sam nedavno da mnogi zapravo ne znaju kako se med i polen pravilno konzumiraju. Najcesce ga ljudi samo progutaju, a naj taj nacin tijelo ne dobije skoro nista od hranjivih sastojaka. Med i ostali pcelinji proizvodi se ne jedu, vec se rastvoreni piju (u toploj--nikako vrucoj--vodi, caju ili mlijeku) ili se drze u ustima dok se ne rastvore.



Kako konzumirati polen:
* Zlicu polena razmutiti u toploj vodi i ostaviti da odstoji preko noci. U napitak mozete dodati par kapi propolisa i tako dobijete izvrstan zdrav preparat.
* 1-2 zlice susenog polena ubaciti u manju teglicu s medom kako bi se poboljsalo rastvaranje njegove opne. Sljedeca 3-4 dana okrecite teglicu svakih par sati kako bi se polen (koji je laksi od meda) natopio medom i na taj nacin natopio svoju opnu. Nakon 3-4 dana preparat uzimati na zlicicu ujutro i navecer.

Nadmašio je sva moja očekivanja -- zaista je savršen!



--
ae!

25 September 2012

Prilog sa bundevom


U proslom postu sam spominjala buču/bundevu/tikvicu kao znak da je stigla jesen. U to ime, evo sta smo danas pripremili u cekaonici bolnice.

Sastojci:
1/2 bundeve (Kabocha squash iliti japanska bundeva)
1 mrkva
1 paradajz
1 bijeli luk
1 crvena paprika
Dve sake svjezeg korijandera
prsothvat morske soli i papra
malo maslinovog ulja
odokativno suhog oregana i majcine dusice


Priprema:
1. Bundevu i papriku isjeckati na kockice. Mrkvu izrendati i isjeckati na kolutice.
2. Lukac izdinstati na malo maslinovog ulja pa dodati bundevu i mrkvu. Dinstati 10-ak minuta pa dodati ostale sastojke. Sve skupa dinstati jedno 15-20 minuta (probati cackalicom bundevu, kad je mekana onda je gotovo). Zaciniti po zelji. Korijander isjeckati i dodati par minuta prije kraja.


--
ae!

24 September 2012

Marmelada od breskvi i dunja


Ah, dunje! Kad vidiš dunje (dobro i buče i bundeve) znaš da je stigla jesen!!! Naletila sam prosle nedelje na dunje i odmah sam ih morala kupiti. Nisu bile nimalo jeftine---2 komada 3$, glava boli... no dobro, jednom se zivi.. a i nemam vise stablo dunje koje je raslo u bakinoj basti.. Taj miris dunje mi uvijek probudi neke drage uspomene i ceznju za zavicajem.. I svima dobru poznatu sliku dunje na ormaru, pored dedine tamburice. Tako da odlucih da iskombiniram dunje sa sezonskim breskavama. Dodala sam malo svjeze mente i par štapića cimeta, i opaaa, pun pogodak, bas mu je dalo dobar šmek!



U principu ovaj put nista nisam mjerila vec sve odokativno, po ukusu.
Bilo je tu sljedecih sastojaka:
Cca 10-ak breskvi
4 dunje (dve su mi ostale da ih stavim na policu da miriše)
4-5 grančica mente
jedno 4 štapića cimeta
smeđeg šećera je bilo cca 250g
mislim da sam šibnula i zličicu muškatnog orašćića


Priprema:
1. Dobro oprati breskve i dunje. Prerezati ih na pola, izvaditi im kosticu i sredinu i nasjeci na deblje kriske.
2. Staviti da se kuhaju u veliki lonac. Ja sam secer i cimet dodala nakon jedno 15-ak minuta kuhanja.
3. Sve skupa sam kuhala jedno 40-ak minuta uz povremeno mjesanje.
4. Jedno 15-ak minuta pred kraj sam ubacila sjeckanu mentu.
5. Na kraju sam sve "ispasirala" rucnim blenderom.
5. Teglice sam oprala i sterilizirala u pecnici. Punila sam teglice i okrenula ih naopacke jedno 10-ak minuta.
6. Od ove kolicine sam dobila 3 i po teglice.





--
ae!


21 September 2012

Posljednji pozdrav ljetu iliti kako je prošao festival meda

Njujorski festival meda 2012

Prosle subote jutro je osvanulo suncano sa ugodnom dnevnom temperaturom od 24 stupnja. Jedva sam docekala da se probudim. Iscekujem taj festival meda od kako sam saznala za njega--proljetos. U Njujorku je (jos uvijek) tesko naci kvalitetan domaci med, jer je pcelarstvo do pred dve godine u gradu bilo zabranjeno. Po Njujorskom zakonu drzanje pcela je bilo zabranjeno jer je pcela smatrana "divljom" zivotinjom i na listi istih je bila skupa sa hijenama, kobrama, tarantulama, grizlijima i ostalim zivotinjama koje se smatraju neprikladne za urbanu sredinu. (Na listi se i dalje nalaze vjeverice [koje su Njujorska nezvanicna maskota] i rakuni kojih u gradu ima poveci broj... ali ako ih "uzgajas" tad dobijas kaznu od $2,000.. hmmm da, toliko o paradoksu zakona.)
No, da se vrnemo temi. Putovanje do destinacije sam ocekivala bez vecih uzbudjenja. Na ledja sam nabacila rusak, ipak treba nositi natrag silne teglice meda koje planiram da pazarim. Naoruzana osmjehom i jutarnjim suncem koje me nesebicno grijalo sjela sam na bicikl i krenula. Do Far Rockaway-a bajsom od moje kuce treba otprilike sat i 15 minuta.

Treba stici do onog mosta u daljini..

Pogled sa Gil Hodges Memorial mosta puca na Gornji NY Zaljev u daljini
(sa lijeve strane je krajnji vrh Far Rockaway poluotoka, a sa desne strane se vidi Coney Island)

Priblizena verzija:
Sa lijeve strane je Coney Island, jedna od Njujorskih najpoznatijih plaza; a sa desne jedan od najljepsih Njujorskih mostova, Verrazano-Narrows most

Vidi se i financijski dio Manhattan-a sa novim vec dominantnim WTC tornjem

Cim se predje most doceka vas kristalno plavo nebo, taj poznati miris Atlantskog oceana i toplo septembarsko sunce!
Dobrodosli na plazu Far Rockaway-a!!!
(tolika je guzva da ne znam di bi prostrla rucnik...)

Iako se sezona kupanja zvanicno zatvorila pocetkom septembra jos se nadje pokoja dusa, poput mene, koja pokusava iskoristiti posljednje dane Miholjskog ljeta...

Narednih 15-ak minuta sam vozila uz plazu i more...

...a onda napokon stigoh!!!
Ah, sreca..

Med sa njujorskih balkona, krovova i basti..

Med, honey, zeem, miele, honig, мед, medus...

Festival nije bio veliki. Bilo je oko 15 standova ciji su vlasnici predstavljali svoje pcelinje proizvode. Nasao se tu ogroman broj teglica zutog zlata, ciji se spektar sirio od bljedo zute do tamno smedje boje. Bilo je tu svijeca u razno raznim oblicima, krema za tijelo, balzama za usne i sapuna na bazi meda, ekstrakta propolisa pa i sam polen. Najveci dio predstavljaca je doslo iz raznih dijelova grada Njujorka, dok je njih par doslo iz drugih krajeva drzave Njujork. 



Med je stigao iz raznih dijelova grada: Harlem, Rego Park, Brooklyn, Queens, High Line, Central Park, Staten Island, East Village..


Saće, mljac..


Na kraju balade, krenuh kuci zadovoljna i sretna usprkos teskom rancu... Jednom kad si u toj nedođiji i kad te zadesi puknuta guma bez rezervne tek tad shvatis zasto se Far Rockaway zapravo zove Far Rockaway.. Pjesaciti sat i po do prve civilizacije sa rancem kao da je u njemu kamenje nije lako..

..ali vrijedilo je svakog koraka!!! 
dio moga žutog zlata


Adio ljeto, do sljedece godine uz prigodnu pjesmu
Ljetoooo izaaa naaaaas...


--
ae! 

16 September 2012

Nepečene kuglice od ovasnih pahuljica


Sastojci:
2 solje ovasnih pahuljica
1/4 solje meda (moze i javorov sirup)
1 zlica kakao praha
1 banana
2 zlice putra od kikirikija
2-3 zlice vode
Secer u prahu za uvaljati kuglice




Priprema:
1. U posudi pomijesati sve sastojke. Dodavati zlicu po zlicu vode i umjesiti cvrstu smjesu.
2. Od smjese praviti kuglice. Uvaljati ih u secer u prahu (moze i u kakao prah) i ostaviti ih u firizideru na minimum pola sata da se stegnu.



Malo maste, kutija i sarenih papira i eto zgodnog poklona za rodjendan!

 

Sretan rodjus Fićo! 
 

--
ae!


14 September 2012

Ljubičasti krumpir


Neki dan sam sa pijace doteglila, izmedju ostalog i 2 kg ovog predivnog ljubicastog krumpira, pa rek'o da ga iskoristim za laganu veceru sa salatom..


Sastojci:
6-7 srednje velikog ljubicastog krumpira
1/4 solje maslinovog ulja
1 limun
grancica ruzmarina
malo suhog bosiljka
1/2 zlicice morske soli

Priprema:
1. Krumpir oprati, oguliti i narezati na kolutove.
2. Rernu zagrijati na 350 F.
3. U vatrostalnoj posudi izmjesati krumpir sa isjecdjenim limunovim sokom, maslinovim uljem i zacinima. Ruzmarin mu daje poseban smek! Prekriti posudu folijom i peci krumpir jedno sat i 30 min.



Prilog:
Salata: 1 paprika, 2 mlada kukuruza, pola glavice luka, 1 krastavac, saka suncekortevih sjemenki i saka suhih brusnica i pola glavice zelene salate---sve oprati i nasjeckati, dodati malo maslinovog ulja, isjedjen limunov sok, malo morske soli i dobro promijesati. 



--
ae!

10 September 2012

Elegantni tart sa mini-paradajzom


Ovaj tart je moja ulaznica za ovomjesecnu igru ajme, koliko nas je! na temu paradajz, koju je zadala Tamara sa bloga What's for dessert? Paradajz je najbolje iskoristi dok su ga jos pune baste. S obzirom da cisto sumnjam da cu raditi zimnicu sa paradajzom, ove mini-paradajze, kojih je nasa basta trenutno krcata, sam iskoristila za ukusni tart.


Sastojci za tijesto:
1 1/4 solje brasna
1 stapic putra (cca 110 g)
1/4 solje vode
1/2 zlicice smedjeg secera

Sastojci za smjesu:
Mini-paradajza (za 6 tartova)
3-4 cena cesnjaka
1 solja mjesanog ribanog sira (ja sam izribala 3 vrste: cheddar, monterey jack i parmezan)
1/2 solje gustog jogurta (ja sam stavila grcki)
1/2 solje sjeckanih maslina
Senf i domaci pesto
Zacini: svjezi bosiljak i malo oregana


Predstavljam tart korak po korak:

Tijesto isjeci na 6 jednakih dijelova

 Svaki dio izvaljati na velicinu kalupa
 
 
Prebaciti tijesto na kalup

Namjestiti tijesto uz rub kalupa i odrezati visak
(najlakse je preci valjkom preko ruba kalupa)

Izbockati tijesto viljuskom

Tu dodje korak kad se tart prekrije folijom i na nju stavi suhi grah--ja sam taj korak preskocila pa mi se tijesto malo nadiglo, ali nije smak svijeta ako se malo digne.

Zagrijati pecnicu na 400 F (200 C) i peci tartove 8 minuta.

Dok se tartovi peku i hlade pripremiti ostale sastojke:
Oprati mini-paradajze i prerezati svaki na pola

Staviti ih na papirnatu krpu da se malo iscjede

Isjeckati masline

Sitno isjeckati 2-3 cena cesnjaka

Malo svjezeg bosiljka

I na kraju izrendati nekoliko vrsta sira: cheddar, parmezan i monterey jack (ovaj zadnji je malo zacinjen)

Do sad su se tartovi vec dobro ohladili. Mozete zapoceti slaganje..
Prvo na dno namazati senf ili pesto (ja sam napravila 3 sa senfom i 3 sa pestom)

Posuti sjeckane masline

Pa preko toga naribani sir

 Potom poredati mini-paradajze

Preko toga cesnjak (i to samo na one sa senfom, jer pesto vec sadrzi cesnjak) i bosiljak

Ostatak sira dobro izmjesati sa jogurtom

 Mjesavinu rasporediti po vrhu te posuti malo oregana

Zagrijati pecnicu na350 F i peci tartove 30-ak minuta dok ne dobiju zlatno-zutu boju


Priprema u kratko:
1. Napraviti tijesto za tart. U blender staviti brasno i putar, te kad se putar izmrvi dodati vodu. Smjesu staviti u frizider na 1h. Postaviti tijesto u tart-kalupe i izbosti ih viljuskom.
2. Zagrijati pecnicu na 450 F i peci 8 minuta.
3. Kad se tijesto dobro ohladi staviti smjesu.
4. Smjesa: mini-paradajze dobro oprati, skinuti im peteljke te ih prerezati na pola. Ostaviti ih na papirnatoj krpi da se iscjede.
5. Na dno tijesta namazati po 1/2 zlice senfa ili pesta. Preko toga rasporediti sjeckane masline, pa malo mjesanog sira, mini-paradajze, sjeckani cesnjak i bosiljak. U maloj posudi pomijesati jogurt sa ostatkom sira te rasporediti po vrhu. Posuti malo oregana.
7. Zagrijati pecnicu na 350 F (180 C) i peci trtove jedno 30-ak minuta dok ne dobije smedjkastu boju.



gric gric, njam njam


--
ae!